Zesłanie Ducha Świętego – J 20,19-23

Zesłanie Ducha Świętego – J 20,19-23
„Tym, którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone…”/J 20,23/

Grzech to coraz bardziej „słowo wyklęte” we spółczesnym języku polskim. Bo grzech źle się kojarzy i to wcale nie dlatego, że w swej istocie jest złem. Grzech za bardzo kojarzy się z zasadami, z nakazami, z zakazami, z przykazaniami i takimi tam innymi pozostałościami po czasach, kiedy wszystko było na swoim miejscu i ciemiężyło wolnego człowieka. A wolny człowiek nie lubi tego wszystkiego, co jego wolność ogranicza. Tak bardzo nie lubi, że łamie coraz odważniej wszelkie normy brnąc w grzech i coraz większe… zniewolenie. Jezus wie najlepiej, że człowiek ze swej natury jest wolny, wszak sam takim czlowieka stworzył. Dlatego zdecydował się stać czlowiekiem, cierpieć, umrzeć i zmartwychwstać. Wszystko to dla wyzwolenia człowieka. Bo Bóg doskonale wie, że wolności najbardziej pozbawia człowieka grzech. Grzech zalegający w człowieku truje, wciąga w przedziwne bagno, oplątuje siecią złych myśli, złych pragnień, złych słów i czynów coraz bardziej podłych. I degraduje aż do unicestwienia w każdym wymiarze… A grzechy „są odpuszczone tym, którym odpuścicie grzechy…”
Mnie też, jeśli mam odrobinę odwagi naprawdę być
W o l n y m.

Ks. Marek Rudziński