31. Niedziela Zwykła – Łk 19, 1-10

XXXI Niedziela Zwykła – Łk 19, 1-10
„A wszyscy…szemrali: „Poszedł w gościnę do grzesznika””/Łk 19,7/.

Zdolność krytycznego myślenia dana jest ludziom przez Pana Boga jako składowa rozumności. Dzięki temu możemy analizować sytuacje, dokonywać rachunku zysków i strat, podejmować decyzje i mądrze wybierać. Dzięki tej zdolności, gdy potrzebujemy chleba, nie kupujemy nowego sweterka, choć, patrząc na historię ludzkości wydaje się, że akurat ten wybór nie do końca jest tak samo oczywisty dla obu płci. W wymiarze nadprzyrodzonym zaś nasza zdolność krytycznego myślenia jest fundamentem naszego wewnętrznego rozwoju i wzrostu. Dzięki temu możemy oceniać nasze postępowanie, zmieniać je i dokonywać wyboru tego, co Boże w każdej sytuacji, w każdej nieomal chwili naszego życia. Możemy wybierać Boga. Albo możemy tego nie zrobić. Bo łatwiej jest skrytykować postępowanie innych ludzi, dokonać jedynie słusznej analizy ich marnego żywota, poukładać życie wszystkim dookoła… Łatwiej oceniać innych i żyć w komfortowym przekonaniu o własnej wyższości nad innymi ludźmi równie prawdziwej, jak wyższość świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiej Nocy. Zacheusz wyszedł na drzewo z czystej ludzkiej ciekawości a zszedł z niego prosto do Pana Jezusa, do nawrócenia, do zbawienia. Wyszedł obejrzeć Pana Jezusa a zobaczył własne życie w prawdzie i natychmiast nim się zajął, zaczął je zmieniać. A ludzie wokół? Też się zajęli oceną …jego życia. Cóż, jak widać, wcale nie trzeba włazić na drzewo, aby na nim pozostać…

Ks. Marek Rudziński