4. Niedziela Adwentu – Mt 1, 18-24

IV Niedziela Adwentu – Mt 1,18-24
„Gdy Józef zbudził się, uczynił tak, jak mu nakazał anioł Pański”/Mt 1,24/

Przed tygodniem napisałem w tym miejscu to i owo o naszych ludzkich wątpliwościach. Chyba nie wszystko jednak to, co powinienem, bo dzisiejsza ewangelia „wymusza” na mnie kontynuację. Św. Józef – „mąż prawy” – w dzisiejszym opisie ewangelicznym pełen jest wątpliwości, spotykamy go bowiem w momencie, gdy zawaliło mu się całe życie. Jego narzeczona okazała się być w ciąży. Zdrada? Odrzucenie? Nie trzeba wielkiej wyobraźni, aby poczuć to, co czuł Józef. Kochał Maryję najprawdziwszą, jedyną miłością, dlatego, mimo strasznego zranienia, chciał Ją ochronić. Nie może z Nią być, ale chce Jej szczęścia. Dlatego wybiera, według niego, najlepsze dla Niej rozwiązanie. Wtedy interweniuje Bóg …
a Józef…
… uwierzył Bogu i w jednej chwili „uczynił tak, jak mu nakazał anioł”. Oczywiście można cynicznie uznać, że zakochany facet uwierzy w każdą, nawet najbardziej karkołomną wersję wydarzeń, byle by tylko być ze swoją ukochaną.
Ten jednak „człowiek prawy” osiągnął rozwiązanie problemów i swoje szczęście, bo radykalnie potraktował Boże słowo.
I to jest nasza droga.

Ks. Marek Rudziński