16. Niedziela Zwykła – Mt 13, 24-43

XVI niedziela Zwykła – Mt 13, 24-43

„…tych, którzy postępują niegodziwie…wrzucą do rozpalonego pieca. Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów. Sprawiedliwi natomiast zajaśnieją jak słonce w królestwie swego Ojca.”/Mt 13, 41b-43a/

 

Piekło… Niebo… W naszych nowoczesnych czasach któż by sobie głowę nimi zaprzątał… Owszem, wszyscy o nich wiemy, znamy pojęcia tylko … nie mamy o nich pojęcia. Bo i skąd, skoro nawet w kościele w przepowiadaniu Bożego Słowa niewiele się o nich mówi. O niebie jeszcze może więcej i częściej, bo przecież tam pójdziemy wszyscy i hurtem, ale piekło? Toż to przeżytek. Ot, taki teologiczny dinozaur pojęciowy z czasów ciemnego średniowiecza. Funkcjonują więc sobie niebo i piekło gdzieś w głębokich zakamarkach ludzkiej świadomości – nawet świadomości ludzi wierzących , ale jako jakieś archetypy kulturowe nie zaś  o s t a t e c z n a  r z e c z y w i s t o ś ć, której na pewno kiedyś doświadczymy. Diabeł z dzisiejszej przypowieści między ziarna dobra sieje chwast zła i grzechu. Ale i diabeł, w świadomości wielu, to jakaś zaprzeszłość. Nienawiść, pobite na śmierć przez „rodziców” maluchy, kariery robione ‘po trupach”, złodziejstwo, oszustwa, bezwzględne wykorzystywanie innych, homoseksualizm głoszony jako norma i sankcjonowany prawnie, życie jakby małżeńskie ludzi niby wierzących bez sakramentu małżeństwa – cały czas na granicy  piekła, lekceważenie Pana Boga, Jego Najświętszej Ofiary, dnia świętego, kłamstwo – kłamstwo w mediach, kłamstwo w prywatnych rozmowach, kłamstwo życia… można tak niemal bez końca. A skąd to wszystko? Bo „ludzie tacy są”? A może jednak Zły naprawdę istnieje i wrzuca ziarna chwastów zła do ludzkich serc – do mojego i Twojego też. Jeśli zaś tak, to istnieje też piekło – coś tak strasznego, że Pan Jezus porównał je, jedynie i aż, do rozpalonego pieca. I jest niebo. A my, ja i Ty, żyjemy i naszym kresem jest doświadczenie  n a   c a ł ą  w i e c z n o ś ć  tej albo tej rzeczywistości. Niebo albo piekło wybieramy codziennie, co godzinę, co chwilę. Dobro lub zło. Zbawienie lub potępienie. Niebo lub piekło. Bóg mówi, ksiądz mówi, mądrzy ludzie mówią…

„Kto ma uszy, niechaj słucha”     

89